העסקה עצמית: מה חדש בתחום השיקום התעסוקתי?

האם ניתן להפוך תחביב או יצירתיות לתעסוקה שגם מפרנסת? כיצד ניתן להתאים את הסביבה התעסוקתית ליכולות והרצונות של בעל העסק ולא ההיפך? הכירו את תכנית 'יוזמה'

Family Guide - תוכן שיווקי - בשיתוף יוזמה דרך הלב

עובדי השיקום הפסיכיאטרי בקהילה, שבעבר הציעו ללקוחות השיקום התעסוקתי את פתרונות השיקום הספורים הקיימים, ניצבים היום בפני מגוון רחב של פתרונות תעסוקתיים חדשניים, אותם הם יכולים להציע ללקוחותיהם.

האם ניתן להפוך תחביב או יצירתיות לתעסוקה שגם מפרנסת? כיצד ניתן להתאים את הסביבה התעסוקתית ליכולות והרצונות של הלקוח ולא ההיפך? יוזמה דרך הלב, מפעילה מיזמים ותכניות ייחודיות וחדשניות המותאמות לקהל לקוחותיה, ובמיוחד למתמודדים עם מגבלה נפשיות, אחת התכניות: תכנית 'יוזמה', מלווה כבר למעלה מעשור לקוחות שבוחרים בהעסקה עצמית כפתרון תעסוקתי שיקומי.

לא כולם מתאימים לתוכנית יוזמה, אך ממחקר שנעשה על התוכנית התגלה כי גם בוגרי התוכנית שלא הקימו עסק בסופו של דבר, הצליחו כשכירים, וייחסו את הצלחתם לכלים שקבלו מעולמות היזמות.

היא-לי קודסי נבו, מנהלת תכנית 'יוזמה' אומרת כי התוכנית מתמקדת בפיתוח עצמאות תעסוקתית ומציעה הליך של אימון שיקומי לצד ליווי עסקי במטרה לשכלל את המיומנויות והיכולות התעסוקתית של המתמודד, בעיקר בתחום העסקי והיזמי.

הליווי מסייע למתמודד שמעוניין להקים עסק להבין מה הם רצונותיו, כישוריו, כוחותיו ומשאביו הנפשיים והכלכליים וכיצד ניתן לתרגם את אלה להצלחה שיקומית עסקית ואישית. כמו כן, הליווי נמשך לאורך כל הדרך ומסייע בקבלת החלטות, פיתוח העסק ואיזונו. מחקר שליווה את תכנית יוזמה, הראה כי לעסקים של מתמודדים אשר נעזרים בליווי צמוד יש שרידות גבוהה יותר מאשר עסקים אחרים.

המסוגלות העסקית והכלכלית הן אבן דרך חשובה בתהליך השיקום ובמקביל גם החברה צריכה להוות מקום בטוח ושוויוני המאפשר לאותם ערכי החלמה להתקיים, ובכך ליצר קרקע לשיקום מיטבי ושילוב חזרה בקהילה.

לפרטים נוספים לחצו כאן