מי יכול לפתוח עסק חברתי ואיך עושים את זה?

כל אדם שמתמודד עם מגבלה נפשית, פיזית או חושית רשאי להגיש בקשה להצטרף לשירות באופן ישיר או דרך סל שיקום משרד הבריאות או לשכות הרווחה

Family Guide בשיתוף יוזמה דרך הלב

כמעט כל אדם אשר הצליח במישור העסקי יספר כי הוא לקח את התשוקה, היכולות והנתונים הבסיסיים שלו, תרגם ושכלל אותם לזהות מקצועית. עבור אנשים המתמודדים עם מגבלה פסיכיאטרית תובנה זו יכולה להיות משמעותית במיוחד.

מתמודדים רבים מבינים, במהלך תהליך השיקום וההתפתחות האישית שלהם, כי הם יכולים לתת שירותים המבוססים על הידע והניסיון האישי מתהליך ההחלמה שלהם, לטובת מתמודדים אחרים באמצעות הקמת עסק חברתי באמצעותו הם גם עוזרים לאחרים וגם מתפרנסים בכבוד.

ארגון יוזמה דרך הלב, אשר מטרתו היא להביא לשינוי חברתי וכלכלי במעמדם של אנשים המתמודדים עם מגבלה נפשית, מציע שרות שיקום תעסוקתי, המתמחה בליווי אנשים מעוניינים לפתח ולהפעיל עסק / יזמות חברתית בתחום תמיכת עמיתים (מתמודדים למען מתמודדים).

עמרי מרידור, רכז הנגב הדרומי בתוכנית יוזמה – חברת יוזמה דרך הלב - מספר על מסלול מיוחד לליווי יזמות חברתית המסייע למשתתף לשלב מקצועיות וידע מניסיון בכדי להקים עסק למתן שירותי שיקום (שירות שיקומי - כעוסק עצמאי).

השירות במסלול ניתן על ידי אנשי צוות מומחים ומשלב מומחיות של שתיים מתכניות הארגון: ליווי ואימון שיקומי ליזמות ולהקמת עסק – תכנית "יוזמה" ליווי לפתוח ושימוש במומחיותו ובניסיונו של הצרכן כנותן שירות - תכנית "צרכנים נותני שירות".

בין היוזמות החברתיות שמפתחים לקוחות המסלול לטובת מתמודדים אחרים: הנחית סדנאות למיגור סטיגמה, הנחית קבוצות תמיכה וטיפול, הנחית קבוצות לאורח חיים בריא למתמודדים, ניהול קליניקה פרטית של מטפלים שהינם גם מתמודדים, חוגים וסדנאות העצמה ולימוד בתחומים שונים ועוד.

האתגר הוא כפול, הן להקים ולנהל עסק, והן לעשות שימוש בסיפור ובחוויה האישית כאיש המקצוע שהוא גם מתמודד וגם נותן שירות. כל אדם שמתמודד עם מגבלה נפשית, פיזית או חושית רשאי להגיש בקשה להצטרף לשירות באופן ישיר או דרך סל שיקום משרד הבריאות או לשכות הרווחה, ובעזרת הליווי להפוך את הידע מהניסיון האישי ליתרון מקצועי ולעסק מפרנס.

לפרטים נוספים לחץ כאן